مقام معظم رهبری مدظله العالی
پخش آثار

نخستین کاتاماران ایرانی صادر شد

جمعه 16 تیر 1396 | 0 دیدگاه

نخستین کاتاماران ایرانی صادر شد

مدیرعامل کشتی سازی اروندان از فروش اولین شناور کاتاماران ساخت ایران به کشور ترکیه خبر داد و گفت: هزینه ساخت کاتاماران ایرانی به ترتیب ۶ و ۳ میلیون دلار از نمونه اروپایی و چینی ارزانتر تمام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسین قربانی در نشست خبری صادرات اولین کاتاماران ساخت داخل به خارج اظهار کرد:‌ صادرات کاتاماران به ترکیه ماحصل فرمایشان رهبر معظم انقلاب است. در ابتدای فعالیت اروندان در تولید کاتاماران کشتیرانی والفجر سفارش خرید کاتاماران را به ما داد که تصمیم گرفتیم تولید این شناور را به شرکت استرالیایی و اماراتی با ارزش 12.8 میلیون دلار بسپاریم اما در ادامه آنها بدعهدی کرده و به بهانه شرایط منطقه قصد بالا بردن مبلغ قرارداد را داشتند.

وی تصریح کرد: در ادامه به همین دلایل قرارداد با کشتیرانی والفجر و شرکت استرالیایی فسخ شد. پس از آن مذاکراتی با شرکت های ترک، روس و استرالیا برای خرید کاتاماران صورت گرفت که به تفاهمنامه هایی منجر شد. 

وی بیان کرد: سال 94 طرحی را ارائه کردیم که بر اساس آن می توانستیم کاتاماران را در داخل تولید کنیم، یکی از مشکلات ما در این بخش اعتماد بهره برداران و تامین منابع مالی بود.

وی با اشاره به این که هیچ کس تصور نمی کرد که ما بتوانیم این شناور را ساخته و آنرا به ترکیه صادر کنیم، افزود: یکی از ویژگی های این کاتاماران تردد در آبهای کم عمق (2 متر) را دارد. یکی دیگر از مزیت های این شناورها تردد در شرایط جوی بد است که هر شناوری این قابلیت  را ندارند.

وی با بیان این که سرعت کاتاماران 30 نات است به مشکل تامین منالع مالی گریزی دوباره زد و تصریح کرد: به عنوان مثال کشور ترکیه تسهیلات را با نرخ سود 2 درصد به صنایع کشتی سازی خود پرداخت می کند.

مدیرعامل اروندان با یادآوری این که قرارداد اولیه برای کاتاماران 12.8 میلیون دلار بود که با احتساب تعدیلات به حدود 20 میلیون دلار افزایش می یافت، تاکید کرد: این در حالی است که توانستیم کاتاماران صادر شده به ترکیه را با 7.2 میلیون بسازیم.

قربانی با تاکید بر این که بدنه کاتاماران به گواه شرکت بی وی فرانسه با بالاترین کیفیت ساخته شده است، اظهار کرد: با کمک چند استاد دانشگاه توانستیم بدنه کاتاماران را بدون استفاده از خارجی ها طراحی کنیم. بخشی از تولید این کاتاماران را ایرانی های خارج از کشور انجام دادند.

وی با بیان این که با امضای قرارداد تولید کارتاماران تابوی عدم اعتماد به تولیدکنندگان داخلی از بین رفت، اظهار کرد: 95 درصد ساخت کاتاماران به اتمام رسیده و 5 درصد دیگر برای زمانی است که خریدار پیدا شود تا بر اساس سلیقه و خواست آنها تزئینات داخلی را اجرا کنیم.

وی با یادآوری این که اولین کاتاماران تولید داخل را با قیمت حدود 10 میلیون دلار به ترکیه فروختیم در پاسخ به پرسش تسنیم درباره زمان و قیمت ساخت شرکت های خارجی این شناورها،افزود: حدود 12 تا 18 ماه برای ساخت یک فروند کاتاماران زمان نیاز است که در صورت افزایش درخواست ها می توانیم آنها را 8 ماهه هم بسازیم. ساخت یک فروند کاتاماران با کیفیت کنونی و تایید بی وی فرانسه 12 تا 13 میلیون دلار در برندهای اروپایی و در برندهای چینی هم که مشکلات خودش را دارد حدود 10 میلیون دلار هزینه دارد.

مدیرعامل کشتی سازان اروندان همچنین از مذاکره با یک شرکت داخلی برای تولید کاتاماران خبر داد و گفت: شناور دیگر در دست ساخت به نام زیور در حال حاضر پیشرفت فیزیکی قرار دارد که مابقی مراحل ساخت آنرا باید بر اساس درخواست شناورها بسازیم.

به گزارش تسنیم، جنس کاتاماران های تولید داخل از آلومینیوم بوده و قادر به حمل 238 نفر به همراه تعداد 10 خودرو (هر کدام به وزن 1800 کیلوگرم) با سرعت 30 نات (55 کیلومتر در ساعت) است.

موضوع : اقتصادی ، | 584 بازدید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید

comments
کد امنیتی رفرش
مطالب بر اساس
بازدید
جدید ترین
پیشنهادی
×