مقام معظم رهبری مدظله العالی
پخش آثار

افزایش سن بازنشستگی به 70 سال!

چهارشنبه 11 اسفند 1395 | 0 دیدگاه

 افزایش سن بازنشستگی به 70 سال!

حسین مرعشی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی به تازگی در یک مصاحبه که روزنامه آرمان امروز آنرا منتشر کرده، در اشاره به بررسی طرح کاهش سن بازنشستگی زنان در مجلس گفته است:
«باید به این نکته توجه داشته باشیم که جامعه ما به سوی پیر شدن در حال حرکت است و اگر بخواهیم در سال‌های آینده با مشکل مواجه نشویم، باید سن بازنشستگی ۳۰ ساله را افزایش هم بدهیم. سن کار باید افزایش پیدا کند و جمع سنوات به سمت ۶۵ تا ۷۰ سالگی برسد.»
او می‌افزاید: این تصور در گذشته وجود داشت که افراد پس از بازنشستگی جای خود را به جوانان می‌دهند، اما در حال حاضر این نوع برداشت منتفی است، چراکه بازنشسته‌های ما سن پایینی دارند و با توجه به توان و تجربه‌ای که در اختیارشان است، می‌توانند باز هم در بازار کار بمانند. از طرف دیگر، حقوق آنها نیز کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد. همین موضوعات موجب می‌شود تا افرادی که بازنشسته می‌شوند، بار دیگر به بازار کار مراجعه کنند و در صف بیکارها قرار بگیرند.[6]

*طرح افزایش سن بازنشستگی در برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا نیز ارائه شده و مردم اعتراضات گسترده‌ای را علیه این طرح برپا کرده‌اند.

اگرچه بایستی انگاره مرعشی مورد اقتراح و بررسی کارشناسان امر قرار گیرد اما در گام اول به نظر می‌رسد اجرای این طرح برای ایران اسلامی که در رده هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد و میزان بیکاری 11 درصدی آنهم تنها 6 درصد از استاندارد جهانی بیکاری بالاتر است؛ گزینه چندان قابل قبولی نباشد.
این در حالی است که استدلال‌هایی مثل نیاز مالی بازنشستگان، در توجیه افزایش سن بازنشستگی، استدلال‌هایی ضعیف به نظر می‌رسند که راه حل آنها نیز افزایش سن بازنشستگی نیست.
گفتنیست، معاون صدر اعظم آلمان، سال گذشته در واکنش به همین طرح که از سوی بانک مرکزی آلمان ارائه شد، گفته بود:
«اگر من هم یک بانکدار در بانک مرکزی بودم با چنین نظراتی به میدان می‌آمدم. این افراد همگی از حقوق‌های بالا برخوردارند، کمترین استرس و خستگی فیزیکی را تحمل می‌کنند و امید به زندگی آنها هم بالاست. فروشنده‌های زن، پرستاران، صنعتگران و صاحبان مشاغل سخت فکر می‌کنند این پیشنهاد احمقانه است، من هم همینطور فکر می‌کنم.»
 
موضوع : سیاسی ، | 775 بازدید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید

comments
کد امنیتی رفرش
مطالب بر اساس
بازدید
جدید ترین
پیشنهادی
×